Våren gör mig inte bara glad utan också spontan och väldigt rastlös. Jag vill att något ska hända precis hela tiden, och ibland kan jag bli lite sur om ingen har tid eller möjlighet att dra igång någonting med mig. Jag känner mig så desperat under vårmånaderna – jag måste njuta maximalt nu nu nu för vem vet när den midsommartypiska kylan eller den alltför heta, alltför brådskande sommaren kommer.
En sak som jag tycker är extra rolig att göra på våren är att resa. Förra året firade vi valborg i Bremen, vilket var fantastiskt. I år blir det tyvärr inte Tyskland, men jag har faktiskt hela tre kortare resor inbokade under den närmaste månaden, och det stillar vårkrypandet i benen lite grann.

Imorgon styr jag, sambon, hans föräldrar och deras ragdoll mot vitare vyer – vi ska fira påsk i Ruka. Ni vet redan vad jag tycker om vintersporter, och vid det här laget kan man verkligen säga att jag är måttligt road av snö, men det ska ändå bli trevligt. Jag älskar att åka långa vägar i bil, jag har många olästa romaner och jag föreställer mig att jag kommer att komma tillbaka med inte bara chokladfinnar utan kanske också vårens första fräknar i ansiktet.
I början av maj sticker jag iväg till Åbo på konferens. Det kan nog låta som en lite för fjuttig och alldeles för arbetsstinn resa för att platsa i ett sådant här inlägg, men till saken hör att jag älskar både Åbo och språkvetenskapliga konferenser, särskilt om det innebär att jag får hänga med både tidigare och nuvarande kollegor under tiden. Det är dessutom inte varje dag jag får höra någon prata om grammatik längre nu när jag mest hänger med pedagoger på jobbet, så YES PLEASE säger jag till alla konferenspresentationer som innehåller mumsigheter som satsflätor, objektsutelämningar och nominalfraser.

I slutet av maj ska jag iväg på kompisresa, vilket kan vara den bästa sortens resa. Vi hoppar på Wasaline en fredagseftermiddag och tillbringar sedan hela helgen i Umeå. Jag hoppas på uteserveringstemperatur, sol, kall öl, god mat och lite shopping.

Det blir en fin vår, det här.